Wczytuję dane...

Jak podłączyć włącznik światła?

Jak podłączyć włącznik światła?

Jak działa włącznik światła?

W przypadku zastosowania włącznika pojedynczego lub wielokrotnego włączanie i gaszenie danej lampy umożliwia jeden włącznik. Przy czym włącznik wielokrotny może być podzielony na podwójny lub potrójny, co umożliwia zapalenie określonej ilości żarówek w większej lampie. W dużych pomieszczeniach, w sypialniach, na korytarzach i klatkach schodowych często montuje się tzw. włączniki schodowe. To urządzenia, które stosuje się zazwyczaj w grupach po dwa. Włączniki schodowe umożliwiają włączania i wyłączania światła włącznikiem, który znajduje się bliżej użytkownika. Wymagają zastosowania nieco innej instalacji, ale ich podłączenie nie różni się znacznie od sposobu podłączenia włączników pojedynczych czy wielokrotnych. 

KARRE ŁĄCZNIK DZWONEK 90963606 BIAŁY

Budowa włącznika światła

Włącznik światła to proste urządzenie. Jest zbudowany z kilku elementów: 

  • mechanizmu ruchomego – który służy do zamykania i otwierania obwodu zasilania; mechanizm jest montowany w puszce montażowej; do mechanizmu podłącza się przewody fazowe ewentualnie również ochronne;
  • ramki ozdobnej – która służy do osłonięcia mechanizmu zamontowanego w puszce montażowej;
  • zabezpieczenia – które ma zapobiec uszkodzeniu mechanizmu i ramki;
  • plakietki włącznika – czyli klawisza lub klawiszy w przypadku włączników wielokrotnych;

Warto wiedzieć, że gniazda do podłączania przewodów do mechanizmu ruchomego włącznika światła są oznaczone w sposób, który ułatwia zidentyfikowanie ich przeznaczenia

Zazwyczaj na obudowie widać strzałki, które informują o tym, czy w danym miejscu należy podpiąć przewód fazowy z rozdzielni czy kabel zasilający lampy. Większość producentów stosuje oznaczenie w postaci strzałek. Jednoznaczne oznaczenie ułatwia montaż i prawidłowe osadzenie włącznika światła w puszce. Dzięki temu montaż trwa krócej. Unika się błędów w trakcie i praktycznie nie ma problemu z prawidłowym wypoziomowaniem włącznika. Kupując włącznik światła, dobrze jest zwrócić uwagę na typ zacisków do podpinania przewodów. Standardem są typowe gniazda z zaciskami śrubowymi, ale coraz częściej stosuje się gniazda samozaciskowe, co znacznie upraszcza i przyspiesza montaż. To może okazać się istotne w przypadku samodzielnego montażu przez użytkownika, który nie zajmuje się na co dzień instalacją osprzętu elektroinstalacyjnego.

IMPRESJA ŁĄCZNIK SCHOD. ŁP-3Y/M/27 ECRU

Jak podłączyć włącznik światła?

Podłączenie włącznika światła jest zadaniem prostym, ale trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo. Przed montażem włącznika powinno się zatem wyłączyć zasilanie obwodu, na którym montujemy włącznik. W tym celu należy przesunąć dźwignię automatu w skrzynce rozdzielczej na pozycje wyłączony. W przypadku korków starszego typu konieczne może okazać się wykręcenie bezpiecznika topikowego. 

  • Podłączenie włącznika pojedynczego – po wyłączeniu zasilania można przystąpić do montażu włącznika światła. W przypadku włącznika pojedynczego sprawa jest wyjątkowo prosta. Podłączamy przewód fazowy biegnący od skrzynki zasilającej oraz przewód zasilający lampy. W skrzynce łączymy przewody neutralny i ochronny. To ważne, aby pamiętać, że w przypadku lamp z oprawami metalowymi połączenie przewodu ochronnego jest po prostu konieczne. Z tego kroku można zrezygnować przy zastosowaniu niektórych lamp z oprawami z tworzywa.

  • Podłączenie włącznika podwójnego – w przypadku lamp, które zostały wyposażone w większą ilość żarówek lub zespoły żarówek, do których doprowadzono oddzielne przewody zasilające, można podłączyć włącznik podwójny. Dzięki zastosowaniu włącznika podwójnego użytkownik może zdecydować, czy świecić mają wszystkie żarówki w lampie, czy tylko ich część. Lampy przystosowane do współpracy z wyłącznikami podwójnymi są wyposażone w charakterystyczny czterożyłowy przewód, w którym oznaczone są dwa kable fazowe (po jednym na każdą z żarówek lub sekcji). Włącznik podwójny po stronie do podłączenia lampy ma dwa oddzielne zaciski fazowe, do których podłącza się odpowiednio oznaczone przewody. Zasada postępowania z przewodem neutralnym i ochronnym jest taka sama jak w przypadku podłączania włącznika pojedynczego.

  • Podłączenie włącznika schodowego – do podłączenia włącznika schodowego konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej instalacji pomiędzy wyłącznikami. Dzięki podziałowi zasilania fazowego na dwa przewody użytkownik może na przemian zapalać i gasić światła dowolnym włącznikiem. To bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku oświetlenia schodów, ale sprawdza się też świetnie w sypialni. Rozwiązanie tego typu jest stosowane w większości dobrych hoteli. Użytkownicy, którzy mieli okazję z niego skorzystać, chętnie adaptują wyłączniki światła tego typu w swoich domach.

Podsumowując, podłączenie włącznika światła nie jest zadaniem trudnym. Trzeba jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa. To ważne, aby przed przystąpieniem do montażu wyłączyć zasilanie danego obwodu. Większość współczesnych włączników jest oznaczona w sposób, który nie budzi wątpliwości, jak postępować podczas montażu. Po podłączeniu przewodów do odpowiednich zacisków wystarczy umieścić włącznik w puszcze, założyć ramkę i zabezpieczenie, a na koniec ozdobną plakietkę klawisza. Montaż wymaga odrobinę wprawy, ale nawet osoba bez doświadczenia bez większych problemów jest w stanie poprawnie podłączyć włącznik światła.