Na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne?

Każdy, kto miał „przyjemność” remontować mieszkanie lub budować dom, zapewne wie, ile rzeczy trzeba wcześniej zaplanować. Okres przygotowań jest niezwykle ekscytujący, ale często również bardzo stresujący. Zanim koncepcja wymarzonego lokum zostanie zrealizowana, trzeba spędzić wiele godzin na projektowaniu i poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. O ile na wstępie znajomość lokalizacji każdej najmniejszej dekoracji nie jest wymagana, o tyle ogólny zarys umeblowania i rozmieszczenia sprzętów elektronicznych niestety już tak. Dlaczego? Ponieważ jeszcze na etapie „gołych ścian” musimy wiedzieć, w których miejscach należy rozmieścić gniazdka elektryczne, aby dostęp do nich w późniejszym czasie był jak najprostszy, a ich liczba odpowiadała naszym wymaganiom.
Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych może jednak przysporzyć nie lada kłopotów. Jeżeli już zainstalujemy je w określonych miejscach, nie będziemy mogli ich później przesunąć lub dołożyć nowych bez ponownej ingerencji w konstrukcję ścian. Kucie, szpachlowanie i szlifowanie nie należą do najprzyjemniejszych prac i zawsze wiążą się z bardzo dużym bałaganem, dlatego aby tego uniknąć, należy dobrze przemyśleć dokładną lokalizację gniazd elektrycznych. Wiele osób w trakcie planowania remontu zastanawia się, gdzie i na jakiej wysokości należy rozmieścić poszczególne gniazda elektryczne. Wątpliwości co do tego zagadnienia postaramy się rozwiać w niniejszym artykule.
Ogólne wytyczne
Istnieje kilka ogólnych wytycznych dotyczących wyboru i rozmieszczenia gniazd elektrycznych. Przystępując do planowania ich lokalizacji, należy przemyśleć rodzaj i liczbę sprzętów elektronicznych, które będą ustawione przy każdej ze ścian w poszczególnych pomieszczeniach naszego mieszkania. Zaleca się, aby oprócz gniazd już wstępnie zagospodarowanych, umieścić dodatkowo 1–2 gniazda elektryczne, które będą mogły być wykorzystywane w przyszłości, gdy zdecydujemy się na podłączenie dodatkowych urządzeń.
Podczas zakupu gniazd elektrycznych mamy możliwość wyboru gniazd pojedynczych lub podwójnych. Na rynku dostępne są gniazda elektryczne z wystającym bolcem lub bez. Bolec ten pełni funkcję uziemienia, do którego (od strony wewnętrznej) podłączony jest przewód ochronny. Ma on za zadanie zabezpieczyć człowieka przed porażeniem w przypadku awarii urządzenia zasilanego z sieci elektrycznej. Gniazda elektryczne z uziemieniem są dużo bardziej rekomendowane z uwagi na większe bezpieczeństwo ich użytkowania.
Rozmieszczenie gniazd elektrycznych zależy od rodzaju pomieszczenia w mieszkaniu – inne kryteria obowiązują w przypadku salonu i pokojów, a inne w przypadku kuchni czy łazienki. Więcej na ten temat powiemy w dalszej części artykułu.
Gniazda elektryczne w salonie
Projektując lokalizację gniazd w salonie wypoczynkowym, należy wziąć pod uwagę ustawienie telewizora, wieży stereo i innych sprzętów RTV. Urządzenia te są rozmieszczone zwykle wzdłuż jednej ściany pomieszczenia. Jeżeli pod telewizorem ustawiona będzie szafka RTV, gniazda należy zainstalować bezpośrednio za nią, aby nie były widoczne, kiedy będziemy oglądać ulubione programy telewizyjne.
Przyjmuje się, że wysokość gniazdka w salonie powinna znajdować się w odległości około 20–30 cm od podłogi. Jeżeli telewizor będzie mocowany na uchwycie przykręconym do ściany, wówczas gniazdka do jego podłączenia powinny być umieszczone mniej więcej na długości jego środka. Pozwoli to w prostszy sposób ukryć wystające spod ramy przewody, które można umieścić w tunelu ściennym (niestety do tego potrzebne jest dodatkowe kucie ściany) lub specjalnej listwie maskującej.
W trakcie planowania rozmieszczenia gniazd elektrycznych w salonie warto poświęcić nieco więcej uwagi okolicom kanapy. Z racji tego, że praca zdalna stała się w ostatnim czasie niezwykle popularna, wiele osób mianuje kanapę swoim stanowiskiem biurowym i spędza na niej kilka godzin dziennie. Pracując przy laptopie, warto mieć jednak pod ręką również gniazdko elektryczne, które pozwoli nam podłączyć się do prądu, gdy komputer poprosi o doładowanie energii. Dodatkowo warto pomyśleć o gniazdku przeznaczonym np. na niewielką lampkę do czytania.
Gniazda elektryczne w sypialni
Gniazdka w sypialni, podobnie jak w przypadku salonu oraz innych pokoi, zlokalizowane są najczęściej w odległości około 20–30 cm od podłogi. Jeżeli będziemy posiadać łóżko małżeńskie, zaleca się instalację gniazd po obu jego stronach w ilości po 2 sztuki na każdą ze stron – jedno przeznaczone na lampkę nocną, drugie np. do ładowania telefonu komórkowego.
Jeżeli planujesz ustawić w sypialni również telewizor, sytuacja z gniazdami elektrycznymi jest analogiczna jak w przypadku salonu wypoczynkowego. Warto pomyśleć także o dodatkowym gniazdku przeznaczonym np. na lampę stojącą.
Jeżeli nie posiadasz odrębnego pomieszczenia na garderobę, ale za to planujesz montaż dużej szafy w sypialni, możesz również zamontować w niej dodatkowe oświetlenie, które pomoże Ci w wyborze odpowiednich ubrań. Wówczas będziesz musiał pomyśleć o dodatkowym gniazdku, do którego podłączysz to oświetlenie. W takim przypadku gniazdko możesz umieścić wewnątrz szafy w niewielkiej odległości od sufitu, tak aby móc zastosować jak najkrótszy przewód zasilający.
Gniazda elektryczne w łazience
Problem dotyczący rozmieszczenia gniazd w łazience jest raczej prosty do rozwiązania. Z racji tego, że łazienka jest zwykle niedużym pomieszczeniem, a urządzenia, z których w niej korzystamy, po użyciu najczęściej są chowane do szafy, liczba gniazdek będzie niewielka.
Projektując ich rozkład, należy uwzględnić gniazdo przeznaczone na pralkę i suszarkę (o ile urządzenia te będą miały swoje miejsce w łazience) oraz gniazda zlokalizowane w okolicy lustra i umywalki przeznaczone np. na suszarkę do włosów (2 sztuki). Gniazda te powinny być zainstalowane na wysokości około 1,2 m od podłogi, w odległości minimum 60 cm od strefy mokrej (umywalki, prysznica). Wybierając gniazda elektryczne do łazienki, należy zastosować gniazda hermetyczne (IP44), które posiadają klapkę ochronną i charakteryzują się odpornością na wilgoć oraz krople wody.
Gniazda elektryczne w kuchni
Liczne sprzęty RTV i AGD wykorzystywane w kuchni sprawiają, że liczba i rozmieszczenie gniazd elektrycznych musi być dobrze przemyślane. Projektując lokalizację poszczególnych gniazdek, powinniśmy znać przyszły układ mebli kuchennych oraz urządzeń. Z racji tego, iż wiele urządzeń, np. czajnik, blender, toster czy thermomix, ma swoje miejsce na blacie kuchennym, gniazdka elektryczne służące do ich podłączenia powinny być zlokalizowane na wysokości 5–10 cm nad blatem w odległości minimum 60 cm od strefy mokrej. Tutaj również powinny być stosowane gniazda hermetyczne (IP44).
Gniazda elektryczne przeznaczone do zasilania lodówki i piekarnika powinny być zlokalizowane na wysokości 30–100 cm (w zależności od modelu), natomiast do zmywarki i płyty elektrycznej – 30–50 cm. Gniazdka nie powinny być umieszczone niżej z uwagi na istniejące ryzyko zalania. Zaleca się również montaż 2–3 dodatkowych gniazdek na wypadek zakupu kolejnych urządzeń.