Rodzaje gniazd antenowych – jakie gniazdo antenowe wybrać?

Na rynku stosuje się dwa podstawowe rodzaje gniazd antenowych – gniazda typu M oraz popularne satelitarne F-ki. Oba rodzaje gniazd zapewniają podobne parametry transferu sygnału. Prostszym rozwiązaniem wydają się jednak jednoczęściowe wtyki i gniazda typu F, które gwarantują solidne skręcane połączenie.
Jak działa gniazdo antenowe?
Abonenckie gniazdo antenowe stanowi punkt dostępu do instalacji antenowej w lokalu. Może być zamontowane w podtynkowej puszce z osprzętem elektroinstalacyjnym i być wykończone w taki sam sposób jak pozostałe elementy osprzętu elektrycznego w pomieszczeniu. Estetyczne gniazdo antenowe służy do łączenia dekodera lub odbiornika telewizyjnego ze zintegrowanym dekoderem oraz instalacją antenową. Do podłączenia dekodera do gniazda typu F stosuje się przewód wyposażony we wtyki typu F. W przypadku instalacji, w których zastosowano gniazda typu M, stosuje się przewody z wtykami typu M.
Jakie gniazdo antenowe wybrać?
Najczęściej stosowane abonenckie gniazda antenowe rtv sat to gniazda typu F. Rzadziej stosuje się gniazda typu M, ponieważ trudniej jest zamontować na nich wtyk (szczególnie w przypadku montażu u abonenta).
- Gniazdo antenowe typu M – gniazda typu M to typowe gniazda antenowe. Są w nie wyposażone m.in. współczesne telewizory. Zazwyczaj telewizor w lokalu łączy się z abonenckim gniazdem antenowym telewizji naziemnej lub lokalnej kablówki gniazdem i wtykami typu M. Gniazda typu M stosuje się w instalacjach antenowych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w instalacjach łączących bezpośrednio telewizor z anteną. Wtyki typu M są elementem zintegrowanym z typowymi domowymi zasilaczami – stosowanymi w prostych instalacjach tego typu. Montaż wtyku typu M na przewodzie łączącym gniazdo abonenckie z odbiornikiem wymaga nieco precyzji. Warto wiedzieć, że gniazda typu M, które są instalowane w puszkach montażowych, łączy się zazwyczaj z przewodem koncentryczny wtykiem typu F.
- Gniazdo antenowe typu F – zapewnia optymalne połączenie pomiędzy gniazdem i wtykiem. Odsłonięta żyła przewodu łączy się bezpośrednio z gniazdem. Gwintowane połączenie gniazda z wtykiem zapobiega przypadkowemu wypadnięciu przewodu z gniazdka, co może mieć miejsce w przypadku gniazdek i wtyków typu M. Gniazda typu F to najczęściej stosowany rodzaj gniazd do bezpośrednich połączeń pomiędzy satelitarną instalacją antenową i dekoderem (odbiornikiem). Często z powodu oszczędności w instalacjach domowych tradycyjne gniazda abonenckie typu F są pomijane. Aby bezpiecznie podłączyć przewód z sygnałem antenowym do dekodera, wystarczy zamontować na nim wtyk F. Gdy przewód jest za krótki, instalatorzy stosują przejściówki z gniazdami typu f po obu stronach, które umożliwiają podpięcie dodatkowego odcinka przewodu antenowego.
Jak podłączyć gniazdo rtv sat typu F?
Podłączenie gniazda rtv sat typu F nie jest specjalnie skomplikowane. Nieco wprawy wymaga uprzednie zamontowanie wtyku typu f na przewodzie antenowym. Montaż wtyku nie jest jednak wyjątkowo trudny i każdy powinien sobie z nim poradzić. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Gniazda typu F można zamontować w zespole z innymi gniazdami teleinformatycznymi oraz gniazdami zasilającymi. Gniazda RTV, w tym gniazda typu F, są dostępnej w formie osprzętu do plakietek do montażu w podtynkowych i natynkowych puszkach.
Montaż gniazda jest raczej prosty. Wystarczy wybrać odpowiednią plakietkę, która może zostać wyposażona w gniazdo rtv agd typu F. Następnie należy podłączyć do gniazda typu F, umieszczonego w plakietce, przewód antenowy. Jak już wspomnieliśmy, do podłączenia przewodu antenowego konieczne jest zamontowanie na jego końcówce wtyku F, który będzie pasował do naszego gniazda rtv agd typu F. Po zamontowaniu wtyku F na końcówce przewodu koncentrycznego wystarczy podłączyć wtyk do gniazda umieszczonego w plakietce. Następnie plakietkę z gniazdem podłączonym do przewodu wpina się na wcisk lub przykręca do podtynkowej albo natynkowej puszki montażowej.
Jak zamontować wtyk F na końcówce przewodu antenowego?
To proste. Najpierw należy odpowiednio przygotować końcówkę przewodu koncentrycznego.
- Przygotowanie kabla zaczyna się od zdjęcia wierzchniej warstwy izolacji. Należy zdjąć izolację na długości około 10 mm od końca przewodu, tak aby nie uszkodzić cienkich drucików oplotu i ekranu przewodu z folii aluminiowej.
- Odsłonięty oplot należy odwinąć z żyły osłoniętej ekranem i wewnętrzną warstwą izolacji, tak aby przylegał do zewnętrznej warstwy izolacji – poniżej odsłoniętego odcinka przewodu. Ważne jest, aby cienkie druciki oplotu nie dotykały żyły przewodu antenowego.
- Kolejny etap to usunięcie nadmiaru ekranu i wewnętrznej warstwy izolacji z odsłoniętego odcinka przewodu, tak aby odsłonić jego żyłę. Ekran i wewnętrzną izolację usuwa się na około ¾ długości przewodu odsłoniętego z zewnętrznej warstwy izolacji.
- Na tak przygotowany przewód montuje się wtyk F. Wtyk nakręca się na zewnętrzną warstwę izolacji, na której znajdują się równomiernie rozłożone druciki odwiniętego oplotu.
Do zdjęcia wierzchniej warstwy izolacji i odsłonięcia żyły z wewnętrznej warstwy izolującej i osłaniającego ją ekranu można użyć zwykłego noża monterskiego.
Przygotowując przewód, trzeba zadbać o to, by końcówka była w odpowiednim stanie techniczny. W przypadku, gdy wygląda na sfatygowaną lub przewód jest narażony na działanie warunków atmosferycznych, warto najpierw dociąć końcówkę. Dzięki temu unika się ewentualnych problemów spowodowanych uszkodzeniami mechanicznymi lub działaniem warunków atmosferycznych na niezabezpieczoną końcówkę przewodu koncentrycznego, które mogłyby spowodować problem z prawidłowym transferem sygnału.